-

mniszysko

Komentarze użytkownika

@Czym Rosja carska różniła się od królestwa Wizygotów (24 maja 2020 08:56)

Miało być, że handle nie ma większych przeszkód.

mniszysko
24 maja 2020 10:13

@Czym Rosja carska różniła się od królestwa Wizygotów (24 maja 2020 08:56)

Ja bym to wiązał z doktryną Kościoła o niewolnictwie. Tutaj masz bardzo szybki wgląd:

https://prasa.wiara.pl/doc/456335.Kosciol-starozytny-w-obronie-niewolnikow

Pouczająca jest tutaj właśnie historia państwa Wielkomorawskiego. Stosunek władców do Kościoła i chrześcijaństwa był zmienny wręcz ambiwalentny. Zauważ, że tam przeważnie zmiana władcy oznaczała zmianę stosunku do chrześcijaństwa. Kiedy ostatecznie państwo to wiąże się z chrześcijaństwem następuje jego katastrofa, wchodzą Madziarzy i do X wieku handel niewolnikami ma większych przeszkód. 

Może to jest ten moment?

P.S. Nie wiem, czy wiesz ale św. Wojciech miał sen o Chrystusie w postaci niewolnika, który się pyta św. Wojciecha, dlaczego o tym milczy. Św. Wojciech był w samym środku spor ...

mniszysko
24 maja 2020 10:12

@Czym Rosja carska różniła się od królestwa Wizygotów (24 maja 2020 08:56)

A czy nie należy tych wypraw wiązać z handlem niewolnikami? Wraz Islamem powstał przecież bardzo duży i silny rynek zapotrzebowania na siłę niewolną. Umma przecież ciężką pracą parać się nie mogła. W ogóle ja widzę silną zbieżność między rozkwitem państw Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej a istnieniem różnych żródeł taniej ludzkiej siły roboczej. Przecież dziś jest to samo. Tylko zamiast wypraw wojennych jest przymus ekonomiczny. Ekonomia wszystkich baśniowych państw Zatoki Perskiej opiera się na importowanej sile najemnej.

P.S Gratuluję uzyskania stypendium i życzę następnych podobnych. Dopóki to będzie dodatkowe źródło finansowania a nie główne, to dlaczego nie?

mniszysko
24 maja 2020 09:52

@Czym Szkoła Nawigatorów różni się od mediów publicznych (22 maja 2020 09:42)

Rewolucji nie będzie ponieważ globalne ośrodki nie są tym zainteresowane. Cel pomimo przestawiania akcentów dalej pozostaje ten sam - "Carthaginem esse delendam", tylko zamiast Kartaginy tym przedmiotem do zniszczenia jest papieski Rzym.
Zaś cała ta akcja przeciwko pedofilii ma jeden cel doraźny, wyborczy wyemitować przesłanie - nie głosujcie na pedofilii. Tylko na tyle dostali pozwolenie. Dlatego od początku jest to zakłamany manewr a skrzywdzeni są tu tylko narzędziem mającym dodać trochę więcej głosów za obozem rządzącym.

P.S. Niektórzy ekscytują się Trumpem i jego "konserwatyzmem". Ja mu nie zapomnę, że publicznie na różnych rautach przedrzeźniał parkinsona Jana Pawła II. Trump to przesunięcie akcentów, to zmiana taktyki&nb ...

mniszysko
22 maja 2020 11:04


@O kreowaniu polityków w Polsce (6 maja 2020 09:03)

A może jest tak - tylko gdybam - żeby zakłócić optykę. Jeśli paru niebłaznów znajdzie się w stadzie błaznów, to siłą rzeczy będą postrzegani właśnie tak jak pozostali - jako błazny. Jedyny sposób, aby tak się nie stało, to siać trupy wokół siebie.

mniszysko
6 maja 2020 09:47

@Benesz (5 maja 2020 09:36)

W średniowieczu to Czesi byli najbardziej zajadłym wrogiem Polski oprócz Zakony Krzyżackiego a nie Cesarstwo Niemieckie. To przecież z ich powodu Kazimierz Wielki zmusił Koronę do wysiłku i wybudował zamki na szlaku Orlich Gniazd.

Mnie się wydaje, że kierunki czeskiej ekspansji są dwa. Jeden to na Szczecin (Odra). Przecież Ibrahim ibn Jakub w swojej podróży wywiadowczej do Pragi przyjechał z Wolina. Drugi ważniejszy przez Bramę Morawską w kierunku Rusi Czerwonej. Ten drugi to przecież kontrola szlaku znad Morza Czarnego i korytarz do wypadu na niewolników za czasów pierwszych Przemyślidów.

A Czechy uspokoiły się trochę, przynajmniej jeśli chodzi o Polskę, kiedy stały się częścią Korony św. Stefana. Droga przez Słowację d ...

mniszysko
5 maja 2020 13:48

@Historia alternatywna (1) Inne niż dotychczas sugerowane przyczyny rozbiorów Polski (2 maja 2020 09:49)

Bardzo ciekawe, co piszesz o carze Aleksym I. Mnie to się zbiega, z informacją, że w tym czasie na dworze carów język polski zaczyna robić karierę, by za czasów jego syna Fiodora III stać się językiem dworu. Nie za bardzo rozumiałem ten fenomen. Ale gdyby uwzględnić plany polityczne dotyczące Rzeczypospolitej to wtedy ta kariera nabiera sensu.

To tak jak z językiem polskim na dworze książąt pruskich. Dopóki myśleli o przejęciu władzy nad koroną polską język polski był na dworze preferowany, kiedy zmieniły się opcji i kierunek kariery politycznej przeszli na język niemiecki.

Poza tym chcę zwrócić uwagę, że Piotr I jest synem Aleksego I. Wszystko ładnie się zapętla.

mniszysko
2 maja 2020 15:02

@Reinterpretacja bajek i historii (1 maja 2020 10:32)

A propos edukacji dokonywanej przez mrówki - warto wiedzieć jak edukacja wyglądała zanim przejęły ją mrówki. Dlatego z serca polecam książkę napisaną przez jezuitę, ks. Stanisława Załęskiego "Czy jezuici zgubili Polskę". Naprawdę warto!

mniszysko
1 maja 2020 11:57

@Reinterpretacja bajek i historii (1 maja 2020 10:32)

W tej książce, którą polecasz jest obalony mit tzw. użyteczności społecznej.

Zakony tzw. kontemplacyjne trzeba było skasować, bo nie były społecznie użyteczne. To były dobra tzw. martwej ręki. Te społecznie użyteczne zresztą też trzeba było skasować bo były przewrotne, vide: Jezuici.

Borowski w tej książce pokazuje, że to jest zwyczajne kłamstwo ukute na rzecz propagandy antykościelnej. W jego opracowaniu widzimy jak kasata dóbr zakonnych przyczynia się do upadku szkolnictwa zwłaszcza tego elementarnego. Ale to władz państwowych nie bolało. Dzięki temu mogły stworzyć szkolnictwo, które prowadziły właśnie mrówki.

mniszysko
1 maja 2020 11:45

@O biskupach masonach i o początkach najgorętszego patriotyzmu (28 kwietnia 2020 10:57)

Najlepsze jest to, że podpis ks. Prymasa jest nieczytelny, pisany tzw. "martwą ręką". W normalnej sytuacji dokument tak podpisany nie miałby mocy prawnej. Ale znaleźli się dwaj świadkowie, będący w komitywie z Kostką-Potockim, którzy zeznali, że ks. Prymas podpisał to dobrowolnie ale był słaby i tak wyszło jak wyszło z tym podpisem. Kłopot jest taki, że zaraz po wyjściu tych świadków ks. Prymas zmarł. Byli ostatnimi, którzy widzieli go żywego. Reputacja tych świadków w świetle ówczesnych dokumentów jest baaardzo wątpliwa.

mniszysko
28 kwietnia 2020 15:25

@Jak Sherlock Holmes zdemaskował husytów (22 kwietnia 2020 10:15)

Tak się zastanawiam, co promujesz w tym i wczorajszym tekście. Książki, które masz w księgarni czy serial "Elementary"  ;-P

mniszysko
22 kwietnia 2020 11:22

@O ludziach, którzy boją się umrzeć. Słowo leczy, ale też zabija. (20 kwietnia 2020 23:11)

Gratulacje! Dzisiejszy twój wpis Valserze mnie się czytało bardzo dobrze. Jest też dla mnie twój tekst ciekawy. 

Napiszę szczerze, samobójstwo młodego człowieka, o którym piszesz mnie nie dziwi. To konsekwencja spłaszczenia perspektywy życia - liczy się tylko wymiar doczesny. On po prostu dostrzegł absurd i się z niego wypisał.

Cywilizacja zachodnia to cywilizacja śmierci pasożytują na resztkach chrześcijaństwa jakie jeszcze kołaczą się  w społeczeństwach Europy i Ameryki. Ty po prostu pokazałeś jedną migawkę.

P.S. Oczywiście dziś nie powiedzą, że to brak wymiaru wertykalnego, owoc duchowej choroby. Dziś powiedzą, ci że to depresja, eh!

mniszysko
21 kwietnia 2020 10:00

@Geniusz sponiewierany (16 kwietnia 2020 11:23)

Z opisu wynika, że podjąłeś rezygnację z kawy (coś co dla ciebie jest trudne), aby wzmocnić swoją wolę. To jest szlachetny cel ale to nie jest post. Nawet nie umartwienie, jakkolwiek nie było ci łatwo a wręcz przeciwnie.

Post jest modlitwą ciała. Jest włączeniem ciała do modlitwy duszy. Jest uniżeniem się przed Bogiem. Poszczę, ponieważ uznaję przed Panem Bogiem moją niewystarczalność, że potrzebuję Bożej łaski, że bez Boga jestem niczym. Do tej modlitwy o łaskę dla siebie, dla innych, z podziękowaniem za Bożą opatrzność (intencje są różne) włączam ciało. Post jest po prostu cielesnym wymiarem modlitwy.

Być może tak było u ciebie ale w tekście to nie wychodzi.

Jeśli chodzi o umartwienie, to jest wysiłek odmówienia sobie rzeczy generalnie dobrej lub powstrzym ...

mniszysko
16 kwietnia 2020 14:57

@Geniusz sponiewierany (16 kwietnia 2020 11:23)

Nie gniewaj się Valserze ale opierając się na twoim opisie, na tym co znajduję w twoim tekście, to co opisałeś dalej nie jest postem. Jest imponującym wysiłkiem woli, który może budzić szacunek ale nie jest postem. 

To byłoby tyle. 

mniszysko
16 kwietnia 2020 14:30

@Doktor Faust...to jest chciałem rzec, pardon...doktor House (11 kwietnia 2020 09:00)

Wydaje mi się, że Pana wypowiedź prosi się o wykład z historii liturgii, jak to z tymi ambonami było i dlaczego tak a nie inaczej. Odpowiem krótko i przez to bardzo upraszczając. Ambona na środku kościoła - to przede wszystkim (nie tylko ale przede wszystkim) technikalia. Chodziło o emisję głosu, bo mikrofonu nie było. Kaznodzieja mówił nie bezpośrednio do ludzi ale do filarów, bo od nich głos się odbijał i ludzie mogli dobrze słyszeć. 

Więc zanim zaczniemy pomstować na współczesne ambony, myślę, że dobrze byłoby zagłębić się w szczegóły. 

Napisałem "PO LUDZKU rzecz od początku przegrana". Na szczęście głównym protagonistą historii jest Bóg i do Niego należy ostatnie słowo, nawet kiedy PO LUDZKU przegr ...

mniszysko
11 kwietnia 2020 18:38

@Doktor Faust...to jest chciałem rzec, pardon...doktor House (11 kwietnia 2020 09:00)

Napisałem po ludzku, ponieważ wydaje się, że wszystkie możliwości ze strony Kościoła są wyczerpane. Paradoksalnie właśnie w takich sytuacjach zaczyna działać Duch Święty i przez świętych otwiera przejścia o których nikt nie myślał. Kiedy już wszystkie przejścia zostaną zamknięte przez szatana i jego popleczników sam Pan Jezus stąpi z nieba i zamknie doczesną historię człowieka.

Co do sztuki to Pan próbuje być protestanckim fundamentalistą. Teologicznym odpowiednikiem ziemskiej sztuki jest chwała Zmartwychwstania i chwała Nowego Nieba i Nowej Ziemi. Jest nieskalane i czyste Piękno po prostu. O niej zaś Pan Jezus mówił całkiem sporo a Apokalipsa od chwały niebiańskiej liturgii aż kipi i równie barwnie przedstawia klęskę pop kutlury.

Tera ...

mniszysko
11 kwietnia 2020 13:21

@Doktor Faust...to jest chciałem rzec, pardon...doktor House (11 kwietnia 2020 09:00)

To o czym piszesz to zwyczajna znaczy sie powszechna propaganda Rewolucji. Po prostu rewolucji bez żadny przymiotników. Wszystkie seriale są temu poświęconej. Propagandzie Rewolucji. Seriali medycznych ci teraz od groma: Grey's Anatomy, Chicago Med, The Good Doctor. Medycy to są współcześni kapłani wiedzy, którzy dzięki temu są zdolni definiować co  jest dobrem i oddzielać dobro od zła. Seriale są w ścisłym tego słowa znaczeniu produktem, które celem jest formowanie odbiorców, przez formatowanie sposobu w jaki mamy patrzeć na rzeczywistość. Żeby formatowanie było kompletne seriale są wydawane kompletami. Grey's Anatomy towarzyszy Station 19 (serial o strażakach) a Chicago Med jest ostnim spin off'em pod Chichago Fire (też strażac ...

mniszysko
11 kwietnia 2020 12:11

@Czas się obudzić (9 kwietnia 2020 11:18)

Chcecie biblijnie to macie:

"A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował ..." J19, 25-26

Pięc osób łącznie z uczniem stało pod krzyżem. To jest anegdota, która krąży między nami, na pytanie skąd ta liczba pięć.

Na poważnie, z tego co wiem, zadziałało równanie w dół. Kościół Katolicki został potraktowany na równi z innymi wyznaniami, które mają małe kaplice i pomieszczenia. Stworzono więc "bezpieczną" i jednakową dla wszystkich normę. Czy słusznie? Ja się w tej sprawie wypowiadał nie będę. Są argumenty za i przeciw. Punktem krytycznym dla większej ilości jes ...

mniszysko
9 kwietnia 2020 13:51

@Rwijcie włosy z głowy w domu i tyle (6 kwietnia 2020 09:48)

Jest jeszcze jedna okoliczność. Emigranci są rozlokowani w dużych skupiskach miejskich. Na prowincji Szwedzi mają większość i dużo Szwedów ma domki na wsi. Jest nadreprezentacja zachorowań wśród emigrantów. A Szwedzi, którzy wszystko emigrantom tłumaczą zapomnieli wytłumaczyć jak zachowywać się w czasie tego wirusa. Teraz to robią. Kto mądry wie, do czego wszystkiego to zmierza i to bez naruszania politycznej poprawności.

mniszysko
7 kwietnia 2020 11:15

Strona 1 na 52.    Następna