-

mniszysko

Komentarze użytkownika

@O sztuce trzymania mordy w kuble (18 czerwca 2018 10:14)

Po prostu błędnie się przyjmuje, że głównym adresatem konstytucji Piusa V są przyszli papieże. I to jest pułapka, w którą próbują nas zaciągnąc. Głównym adrestatem konstytucji są przede wszystkim biskupi, duchowieństwo i wierni. To jest prawo a nie orzeczenie dogmatyczne ogłoszone w sposób uroczysty.
Ten który stanowi prawo i jest źródłem prawa (czyli Stolica Apostolska) jest władny to prawo zmienić. Koniec kropka.

mniszysko
19 czerwca 2018 14:05

@O dupie, w której należy umieścić dobre chęci 2 (19 czerwca 2018 09:03)

http://bi.gazeta.pl/im/24/70/16/z23528484V,Bilboard-fundacji-Vide-et-Crede-w-Poznaniu.jpg

 

Jeśli to chodzi o ten bilboard,  to jest on dla mnie wyjątkowo podstępny. Gdybym nie wiedział, to co wiem, o Ukrzyżowanym i to, co wiem o patriotyźmie, to po obejrzeniu takiego plakatu i od krzyża i od patriotyzmu uciekałbym, gdzie oczy poniosą. Ponure to wszystko i grozą wieje ...

Tylko dzieci z tego plakatu mi żal.

 

mniszysko
19 czerwca 2018 11:19

@O sztuce trzymania mordy w kuble (18 czerwca 2018 10:14)

Najpierw uwaga teoretyczna. Dokumenty papieskie trzeba umieć czytać i rozróżniać między nimi. Inaczej dojdziemy od absurdów i pułapek jakie swego czasu niektórzy popełniali przy egzegezie Pisma św. traktując je jako argument w dowodzeniu swoich tez np. z astronomii.

Teraz dam praktyczny argument co do rozumienia tej konstytucji Piusa V. Gdyby rozumieć dosłownie ad literam rozporządzenie tego papieża, ten mszał powinien być nietyklany na wieki wieków amen. Nie można by było dodać żadnych uroczystości i wspomnień, co póżniejsi papieże robili. Nie można by było dokonać gruntownej reformy Triduum Paschalnego przeprowadzonej przez Piusa XII, którego chyba tutaj nikt nie będzie posądzał mam nadzieję o modernizm.

Poza tym chcę przypomnieć, ...

mniszysko
19 czerwca 2018 09:07

@Nawrócenie czy "nawrócenie"? (18 czerwca 2018 08:31)

>>> O ile wczesniej penetracja tych sil do wnetrza Kosciola byla bardzo ograniczona <<<

A to twierdzenie już nie wiem o czym świadczyć?!

Na litość Boską! Jeśli te penetracje owy sił był tak bardzo ograniczone to skąd te kasaty? Ja polecam zwyczajnie zakupienie i przeczytanie książki, którą wydał Coryllus o dekrecie kasycyjnym z 1819 roku i zapoznanie się tam postaciami duchownych. Rozumiem, że byli nietknięci penetracją owych sił do wnętrza Kościoła.

mniszysko
18 czerwca 2018 18:49

@Nawrócenie czy "nawrócenie"? (18 czerwca 2018 08:31)

Wypraszam sobie imputowanie różnych rzeczy!

Jeśli zaś chodzi o ścisłość to składałem przysięgę antymodernistyczną nie tylko przed święceniami przed wypisaniem przez opata dymisoriów ale również przed profesją uroczystą. Co z tego ma wynikać? Znosi to wolną wolę? Magia jakaś? Czy uzna Pan teraz każde moje twierdzenie? Czy może mam się przed Panem poddać lustracji jakiejś?

 
Ja z kolei czekam, aż być może Coryllus da Panu posmak dawnej sprawiedliwości, do której Pan tak tęskni i zbanuje z tego bloga (w dawnym języku kościelnym nazywa się to ekskomuniką). Może wtedy Pan trochę otrzeźwieje.

mniszysko
18 czerwca 2018 18:41

@Nawrócenie czy "nawrócenie"? (18 czerwca 2018 08:31)

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/65/Nouvelle-France_map-fr.svg/800px-Nouvelle-France_map-fr.svg.png

A propos nawracania i tego co wcześniej stuknąłem o misji. Wyżej załączyłem mapkę tzw. Nowej Francji. Tylko musimy na nią dobrze popatrzeć. Mapa ta pokazuje nie tyle realny zasięg francuskiej korony, ale jak najbardziej teren misyjny Kościoła a zwłaszcza jezuitów. Znając mobilność i efektywność jezuitów w Ameryce Południowej dla Londynu był to czerwony alarm. Pamiętajmy, że kiedy car moskiewski Piotr Wielki prowadził negocjacje z Pekinem interesy chińskie przedstawiali i bronili jezuici. Bez tego nie rozumie się po co trzeba było wywoływać tę całą kampanię oszczerstw, która doprowadziła do katastrofy cywilizacyjnej zwaną kasatą jezuitó ...

mniszysko
18 czerwca 2018 13:40

@Nawrócenie czy "nawrócenie"? (18 czerwca 2018 08:31)

Skoro jest tutaj mowa o misjach, chciałbym przypomnieć, że do końca XVIII wieku działalność misyjna nie była prowadzona przez protestantów. Nakaz z ewangelii "idźcie i nauczajcie wszystkie narody" był interpretowany przez protestantów jako osobisty przywilej apostołów, który został przez nich wypełniony i skończył się wraz ze śmiercią ostatniego z nich. W stosunku do pogan oznaczało to wykluczenie ich z obiegu cywilizacyjnego i poddanie ich bezwględnej eksploatacji zgodnie zresztą z doktryną o predestynacji. Urzędnicy Kompanii Wschodnioindyjskiej otwarcie mówili, że "pasja ewangelizacyjna" podraża koszty eksploatacji kolonii.

Po drugie właśnie zakazywanie działalności misyjnej wśród pogan w pierwszych dwóch st ...

mniszysko
18 czerwca 2018 10:27

@Dlaczego nie należy krytykować ministranta (17 czerwca 2018 10:04)

Pan twierdzi, że tak jest, ponieważ lefebryści tak mówią. A motu proprio Ecclesia Dei to do kubła trzeba wyrzucić. Zresztą nie ma sensu z Panem dyskutować. Pan i tak swoje wie.

mniszysko
17 czerwca 2018 20:59

@Dlaczego nie należy krytykować ministranta (17 czerwca 2018 10:04)

Jan Paweł II bardzo cierpiał z tego powodu. Nie mogę teraz przytoczyć źródła i dokładnego brzmienia. Zdaje mi się, że pisał o tym Andre Frossard. Przytoczę sens jaki zapamiętałem. To było coś w stylu pawłowym. "Rozdarli Ciało Chrystua". Tak miał powtarzać Jan Paweł II. Myślę, że dla nikogo tutaj nie jest tajemnicą, że Jan Paweł II był mistykiem.

Ja swego czasu naiwnie myślałem, że lefebryści to ludzie, którzy po prostu w szczerzej wierze się mylą. Ale kiedyś, ktoś mi powiedział: popatrz na bazę materialną jaką mają, pomyśl o liczbie wiernych którzy im towarzyszą i zastanów się skąd mają pieniądze na utrzymanie tej struktury, bo to absolutnie nie jest ze składek. Jak możesz spróbuj dotrzeć do listy dobrodziejów. To był zim ...

mniszysko
17 czerwca 2018 20:50

@Holocaust jest przereklamowany (17 czerwca 2018 10:57)

>>> Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. <<< ( J 8,44)

Coryllusie dzisiejszym wpisem ukazałeś przerażający wymiar historycznych tych słów z Ewangelii św. Jana, dotyczący naszego podwórka. Widać, że piece historii (!!!) są cały czas utrzymywane w pogotowiu.

 

P.S. Odnośnie pijaru dotyczącego Ukrainy:
https://wschodnik.pl/spoleczenstwo/item/17345-ukrainska-babcia-stala-sie-bohaterka-popularnej-w-usa-ksiazki-dla-dzieci.html

A tutaj odnośnie globalnych interesów na Ukrainie:
http://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/seabees-buduja-na-ukrainie/
Popatrzcie gdzie leży ten Oczaków i naprzec ...

mniszysko
17 czerwca 2018 17:10

@Dlaczego nie należy krytykować ministranta (17 czerwca 2018 10:04)

>>> Nie sądzę bowiem, że publiczne występowanie z tym, co ja sądzę o Skworcu może w jakikolwiek sposób poprawić kondycję Kościoła, a na Kościele zależy mi znacznie bardziej, niż na Skworcu. Jest jednak jeszcze coś, co ja znam, a o czym nie napiszę, bo gdybym o tym napisał, to moje refleksję nie dość, że by Kościołowi nie pomogły, to jeszczcze by mu zaszkodziły. <<<

Bardzo dziękuję. Dodaje otuchy, że są katolicy, którzy tak i myślą i czują.

 

P.S. Na koniec tej całej tej burzy okazało się, że została ona rozpętana, bo istnieje możliwość, że niektórzy wykorzystają Amoris letitia jako pretekst do udzielania komunii św. rozwiedzionym. Ci, którzy akurat to robią na żaden pretekst się nie oglądają. Robią to i koniec.

Ni ...

mniszysko
17 czerwca 2018 13:11

@Czy papieży można krytykować? (15 czerwca 2018 13:34)

Nie mnie oceniać motywy tych biskupów. Są inni, którzy się nie przyłączyli (o wiele liczniejsi), którym widać, że zależy na Kościele i współpracują z papieżem licząc słusznie na asystencję Ducha Świętego. Nie mam tutaj na myśli biskupów z Niemiec. Zresztą za biskupów z Niemiec mogę się tylko modlić.

Ja powiem Panu, co kiedyś powidziała mi moja leciwa już wtedy mama, po jednej kłótni między hierarchami w świetle jupiterów i za pomocą mediów. Chodziło o jakiś program duszpasterski. O ile pamiętam było to za pontyfikatu papieża Benedykta XVI. Powiedziała mi wtedy tak: "Dlaczego tej sprawy nie przedyskutujecie między wami. Czy musicie to wynosić na zewnątrz? My już mamy mętlik w głowie, bo życie nie jest ...

mniszysko
15 czerwca 2018 16:34

@Czy papieży można krytykować? (15 czerwca 2018 13:34)

Z obowiązku raz tylko odniosę się do tekstu. I zamilknę, ponieważ według mnie osiągnęliście poziom tych, którzy – jak to się u mnie na podwórku mówiło - zawsze będą odwracać kota ogonem.

Najpierw pierwsza rzecz. Nie próbujecie zrozumieć problem lecz traktujecie tę sprawą jako osobiste uderzenie w was. Ciągle jak bumerang wraca moje wypowiedziane pół żartem, pół serio stwierdzenie: „że teologów ci u nas dostatek”. Napisałem tak, nie dlatego, że interesujecie się teologią, tylko dlatego, że wypowiadacie się z mocą autorytetu, któremu powierzony jest urząd nauczania. Pan Piotrowski, na którego się Pan powołuje wypowiada się o wiele skromniej, po prostu dzieli się swoją wiarą i wiedzą.

Po drugie Pan Piot ...

mniszysko
15 czerwca 2018 16:01

@Marvin Heemeyer, czyli raz jeszcze o zmartwychwstaniu (15 czerwca 2018 09:43)

>>> cała Anglia świętuje tak zwany „Guy Fawkes Day” <<<

... trzeba bowiem robić wszystko, aby bardziej od Niemców nienawidzony był tylko katolik, eh!

 

P.S.  Co do mocy systemu w Polsce. Kto wie jakie jest rodowe nazwisko Anny Komorowskiej? Polecam Twój pierwszy elementarz. Jest tam wiele perełek.

mniszysko
15 czerwca 2018 11:12

@O dupie, w której należy umieścić dobre chęci (14 czerwca 2018 08:25)

>>> Nie będę tego tolerował, bo po prostu zatoniemy. <<<

Ja już zacząłem tonąć. Przy okazji przekonałem się, że teologów ci na tym portalu dostatek  :-/

mniszysko
14 czerwca 2018 09:28

@Familiaris Consortio, Amoris Laetitia, opcja Benedykta i Bóg jako kosmiczny terapeuta. (12 czerwca 2018 21:50)

Ja napiszę krótko, bo mnie niesłychanie irytujecie. Wybaczcie jeśli moje słowa zabolą.

Pierwszy proboszcz Zakopanego ks. Józef Stolarczyk zaczynał tak swoje duszpasterstwo. Zapalał fajkę od lampki przed Najświętszym Sakramentem i prosił baców (nie juhasów ale właśnie baców), aby w piątek nie kradli, nie byli pijani a na baby nie latali. Wy byście się zatrzęśli z oburzenia, że nakazuje tylko w piątek po bożemu żyć a nie przez cały tydzień. Zaś za tę fajkę to byście go wywieźli na taczce gnoju z Zakopanego. Ks. Józef Stolarczyk zaczął od zdobycia przyczółku. Dzięki temu w Roku Pańskiego1997 dnia szóstego czerwca następca św. Piotra mógł przyjąć hołd Polskich górali. Dzisiaj nie ma regiony bardziej przywiąz ...

mniszysko
13 czerwca 2018 13:46

@Anachoreci i asceci. - Ojcowie Pustyni czyli kto? (8 czerwca 2018 19:41)

A skąd pochodził klasyk zachodniej literatury monastycznej Jan Kasjan na koniec osiadły w Marsylii?
To są tereny dzisiejszej Rumunii. Monastycyzm ekspandował wszędzie tam, gdzie sięgały rzymskie wpływy.

mniszysko
9 czerwca 2018 21:30

@Czy warto się modlić o puste piekło? (8 czerwca 2018 09:46)

Z Ewagelii św. Łukasza:

«Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa».
Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju»

mniszysko
9 czerwca 2018 21:18

@Anachoreci i asceci. - Ojcowie Pustyni czyli kto? (8 czerwca 2018 19:41)

Bardzo się cieszę, że porusza Pani ten temat. Pozwolę sobie uzupełnić Pani notkę o to, co wiem ze studiów w Instytucie Monastycznym.

Najpierw sam Egipt. To była jedna z najbogatszych rzymskich prowincji. Standart życia zwłaszcza na wsi był wysoki. Świadczy o tym wysoka liczba nauczycieli właśnie na egipskiej prowincji. W starożytności edukacja była w całości opłacana z kasy prywatnej. Ten kto posyłał dzieci płacił. W Egipcie warstwa bogatych wieśniaków była liczna. W ogóle tzw. średnia klasa według dzisiejszych określeń w Egipcie dobrze się miała. To bardzo ważne! Język grecki był powszechnie znany i głęboko penetrował peryferie Egiptu. Zresztą inaczej nie byłoby rynku dla nauczycieli i korepetytorów.

Po drugie Egipt był najbardziej schrystianizow ...

mniszysko
9 czerwca 2018 11:23

@O molestowaniu czyli katowanie na ekranie (9 czerwca 2018 08:09)

Errata. Jest: dyscypliwać a miało być: dyscyplinować.

Przydałaby się możliwość korekty własnych wpisów, eh!

mniszysko
9 czerwca 2018 09:29

Strona 1 na 10.    Następna