-

mniszysko

Komentarze użytkownika

@O punktach widzenia i punktach siedzenia (14 sierpnia 2018 09:03)

Ja jeszcze rozumiem, że motywy osobiste mogą wzmacniać radykalność czy okrucieństwo pewnych decyzji, ale sprowadzać do tego poziomu króla, który przez całe swoje panowanie dążył do sojuszu Królestwa Szwecji z Rzeczypospolitą i kiedy wreszcie dochodzi do tej możliwości, to go tęsknota za synkiem zżera. On tam się rozprawiał ze swoją radą, ale z zupełnie innego powodu ... 

mniszysko
14 sierpnia 2018 16:11


@O punktach widzenia i punktach siedzenia (14 sierpnia 2018 09:03)

Naiwność niektórych historyków poraża. Ja się nie uważam za przenikliwego czytelnika, ale jak czytam, że Jan III Waza po spotkaniu w Rewlu w 1589 zaczął się mścić na swojej radzie z powodu tęsknoty za swoim dziećmi a zwłaszcza swoim synem Zygmuntem III, to mam spięcie w synapsach, które nie pozwali mi zamknąć szczęki i powoduje wytrzeszcz oczu, eh!

mniszysko
14 sierpnia 2018 13:25

@Co wybrać jako alegorię Macedonii? (13 sierpnia 2018 10:40)

Świnta prowda - jak to mówią górale. Ten XiX wiek, to jednak okropny wiek!

Wymyślili nam pojęcie narodu etnicznego. Wymyślili języki lub ożywili je jako mowa zombie (neohebrajski, litewski, słowacki, ukraiński ...). Dla mnie naród etniczny to jest jakiś dziwoląg, społeczne zombie. Albo jest plemię albo istnieje społeczeństwo, który ma w sobie siłę do przekraczania ograniczeń plemiennych i odwagę stworzenia wspólnoty szerszej od etnii na warunkach, które dyktują okoliczności a potem lojalność wobec wspólnej historii. 

Aż się boję myśleć co będzie, jak odkryją, że jednak góralska mowa to odrębny język :-/  A jak za tą mową staną toporki i pistolety, to strach będzie twierdzić inaczej.

Podobno m ...

mniszysko
13 sierpnia 2018 13:09

@Co wybrać jako alegorię Macedonii? (13 sierpnia 2018 10:40)

Wiem, wiem... Napisałem to, bo potem są zagwozdki tego typu. Państwa o braku silnej tożsamości zwłaszcza jeśli budowane na tzw. demokracji, które zastanawiają się do czego się odwoływać, ha! Niektórzy jękoznawcy uważają język macedoński za odmianę (dialekt) bułgarskiego. 

mniszysko
13 sierpnia 2018 12:13

@Co wybrać jako alegorię Macedonii? (13 sierpnia 2018 10:40)

Na mój rozum w ogóle ta kraina powinna stanowić część Bułgarii. Jakieś siły ciężko pracują, aby w tej części Europy spokoju nie było. Kosowo, Transylwania, Mołdawia czy Nadniestrze. Eh!

mniszysko
13 sierpnia 2018 11:31

@A jednak idioci... (12 sierpnia 2018 08:47)

Jest dziwne, bo granice niby są wytyczone według... Jak to się nazywa? Aha! Nach kulturraumlichen Kriterien... Co miałoby znaczyć, że...? Konia z rzędem, kto mi udowodni logiczność tego podziału. 

Ja rozumiem, że to jest zwyczajna polityczna propaganda na dzisiejsze czasy, przykryta bardzo skąpym i zwiędłym listkiem figowym. To nie jest zwyczajna rekonstrukcja historyczna. Cesarstwo Austro-Węgier posiadało Bośnię i Hercegowinę. Poza tym w imię czego oddzielono południe Francji od reszty jej terytorium? Estonia z Łotwą do Europy Środkowej a nie Północnej?! Wolne żarty!

mniszysko
12 sierpnia 2018 19:58

@Angielska robota (12 sierpnia 2018 16:42)

Dzięki za ten tekst. Poraża ale i uczy. Powinien być obowiązkowych na lekcjach historii w szkole średniej dotyczących II wojny światowej.

mniszysko
12 sierpnia 2018 18:39

@A jednak idioci... (12 sierpnia 2018 08:47)

Trochę poza tematem, ale tylko trochę.

Chodzi o tzw. Mitteleuropę. Ja tutaj zapodałem link, ale nikt tej współczesnej mapce Mitteleuropy chyba uważniej się nie przyjrzał. Popatrz jak jest podzielona Europa i jak biegną jakieś kulturalne granice Europy Środkowej. Zauważ, że Ukrainę podzielili, Białoruś wyrzucili. Serbię też podzielili i chyba Seklerszczyznę wyrzucil jednak do Rumunii, którą zaliczyli do Południa. Przy okazji zobacz jak Francję oznaczyli.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mitteleuropa#/media/File:Grossgliederung_Europas.png

Bardzo dziwne to to jest!

mniszysko
12 sierpnia 2018 18:15

@A jednak idioci... (12 sierpnia 2018 08:47)

Szczerze powiedziawszy dziwię się, że jest taki słaby odzew na zalinkowane wystąpienie Orbana.

My tutaj tyle piszemy o Kresach czy o Polakach, który zostawiliśmy na Wschodniej ścianie lub są gdzie indziej. Kupujemy Woyniłowicza czy Korwina-Milewskiego a jakoś to wystąpienie nie wzbudza żywego zainteresowania.

On pokazuje jak Węgrzy pod jego rządami przezwyciężają traktat w Trianon. On daje nam prawie gotowiec, ściągę jak postępować z narzuconymi traktatami omijając wszystkie Rygi czy Jałty. My podobnie możemy postępować w stosunku do własnych rodaków, którzy są gdziekolwiek. Orban z okrojonych Węgier stworzył rzeczywistą macierz dla wszystkich pozostałych. Nie bawi w tajne organizacje, ale jawnie o tym mówi co roku, w samym centrum Rumunii, w ...

mniszysko
12 sierpnia 2018 16:50

@A jednak idioci... (12 sierpnia 2018 08:47)

Ależ Orban wcale nie dąży do zmiany granic (tak mi się wydaje). Przynajmniej nie przez najbliższe 10 lat. Na tym polega jego genialność. On wykorzystuje wszelkie dostępne już teraz narzędzia aby zbudować państwo narodowe, które transcenduje granice polityczne. On tworzy narodową organizację sieciową! Proszę wczytać się w jego przemówienie. 

Co do Niemiec. Jeśli wierzyć w to, co zapodaje Wiki to Węgry są peryferiami Metteleuropy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mitteleuropa

Zresztą wystarczy popatrzec na część projektowanych tras energetycznych.

https://www.energetyka24.com/zakonczono-budowe-czesci-zachodniej-nitki-korytarza-polnoc-poludnie

Myśli Pan, że Niemcy pozwolą na skończenie południowej odnogi, która kończy się w Chorwacji? Pan Marek B ...

mniszysko
12 sierpnia 2018 12:42

@A jednak idioci... (12 sierpnia 2018 08:47)

Sondaże według Toyaha nie są wiarygodne.

mniszysko
12 sierpnia 2018 12:25

@A jednak idioci... (12 sierpnia 2018 08:47)

Ad. 1
Zapodaję pełny tekst przemówienia, ponieważ w sieci pełno jest omówień a prawie nikt nie prezentuje pełnego tekstu. Trzeba wziąć poprawkę, że tłumaczenie jest dokonane przez "naszystów" i to może być tłumaczenie piękne i nie wolne od różnych "interpretacji". Dwa, że jest to wystąpienie polityczne, które w wielu sprawach musi szanować grę pozorów i posługiwać się obowiązującymi kontekstami.

https://wpolityce.pl/swiat/407106-tylko-u-nas-glosne-przemowienie-viktora-orbana-caly-tekst

Ad. 2

W celu postawienia kropki nad i zapodaję link od docenta (ciotki Wiki), aby wszyscy wiedzieli i widzieli jak wygląda Basen Karpacki inaczej Kotlina Panońska

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kotlina_Panońska

Polecam dokładne ...

mniszysko
12 sierpnia 2018 11:33

@GetBack, wyspa Jersey i obóz wolności czyli komornik jako dobro narodowe. (11 sierpnia 2018 21:41)

Ja przy tym wysiadam! To prowadzi do oczopląsu i myślotłoku a na koniec wszystkie synapsy się przepalają. Oszust na złodzieju krętaczem pogania!

To ja już wolę perychorezę trynitarną, unię hipostatyczną i teorię transsubstancjacji.

Wobec tego oceanu chciwości i zachłanności transparencja transcendencji w immanencji brzmi tak niewinnie, prostacko wręcz! Dostarcza jednak dużo nadziei i inspiruje, bo przy wyżej opisanych malwersacjach pokazanych w tekście i ujawnionych dodatkowo w komentarzach załamki prowadzącej do nieusuwalnej depresji można dostać  :-/

mniszysko
12 sierpnia 2018 08:56

@Rosja przygotowuje się do wojny (póki, co ekonomicznej). (11 sierpnia 2018 11:20)

Nie wiem, czy jest sens komentować wobec braku jakiejkolwiek reakcji ze strony autora skądinąd ciekawych i użytecznych notek ale spróbuję.

Myślę, że problemem Rosji, Turcji, Iranu czy Chin albo jakiegokolwiek innego kraju łącznie z UE (chodzi o projekt euro) jest dominacja dolara, która nie pozwala na pełną niezależność i suwerenność.

Pytanie jest następujące. Czy w dobie, kiedy dolar jest jedynym liczącym się globalnym przelicznikiem służącym do międzynarodowych transakcji a nie złoto, można jakoś przeciwstawić się z pomocą tegoż dolara Stanon Zjednoczonym, nie zostając przy tym przez USA gospodarczo sprowadzonym do epoki gospodarki naturalnej?

Jak widzimy, każdy z krajów osobno wziętych jest zbyt słaby ekonomicznie i demograficznie (chodzi ...

mniszysko
11 sierpnia 2018 18:02

@Światło nauki i blask mediów (10 sierpnia 2018 08:54)

To teraz wiadomo, gdzie tli się owo "światło nauki", które rozjaśnia "Chwałę Północy". Eh!

mniszysko
11 sierpnia 2018 07:43

@Światło nauki i blask mediów (10 sierpnia 2018 08:54)

Bardzo dziękuję! Nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi, która jak zwykle jest bardzo celna i bardzo konkretna. Pani namiary, to laserowa broń precyzyjnego rażenia - trafony i utopiony!

Teraz dzięki Pani notce mamy odpowiedni kontekst, w którym możemy rozszyfrowywać "Chwałę Północy". Książka została wydana w tym roku. Jeszcze jej nie mam. Ale po tym co sobie dzisiaj powiedzieliśmy i się dowiedzieliśmy wyraźnie czuć, że ma legitymizować jakieś szemrane manewry polityczne.

mniszysko
10 sierpnia 2018 14:45

@Marianna (10 sierpnia 2018 09:19)

Czy można się dowiedzieć jaka część kuli ziemskiej jest na tym globie przedstawiona?

mniszysko
10 sierpnia 2018 13:21

@Światło nauki i blask mediów (10 sierpnia 2018 08:54)

Londyn czuwał bardzo cierpliwie. Solą w oku Londynu było małżeństwo Jana III z Katarzyną Jagiellonką. Eryk XiV opierając się odesłaniu Katarzyny Jagiellonki do Iwana IV, który zgłaszał do niej pretensje, po długotrwałej regresji doznał "nawrotu" choroby psychiczne

Mało kto zdaje sobie sprawę, że Zygmunt III był przez współczesnych widziany nie jako Waza, ale jako Jagiellon i na jako takiego głosowała polska szlachta. To Henryk Wiesner robi z niego obcego dynastę, tylko i wyłącznie przedstawiciela dynastii Wazów.

Wyobraźcie sobie, że z małżeństwa Iwana IV i Katarzyny Jagiellonki rodzi się syn, który kandyduje do wolnej elekcji jako potomek Jagiellonów. Jeśli teraz za Moskwą stoi Kampania Moskiewska, to sobie dośpiewajcie ...

&nb ...

mniszysko
10 sierpnia 2018 11:52

@Światło nauki i blask mediów (10 sierpnia 2018 08:54)

Nie mam tyle czasu ani sprytu, aby szybko dojść do jakiś rzetelnych wniosków.

Na razie - przynajmniej do 1610 - roku Zygmunt III jawi mi się jako projekt, który miał scementować Szwecję z Rzeczypospolitą przeciw Moskwie, aby przejąć cały szlak północny i jednocześnie zagwarantować sobie bezpieczeństwo. Wygląda na to, że Jan III był świadomy, że wcześniej czy później dojdzie do śmiertelnej próby sił. Wiemy, że w XVIII wieku niebezpieczeństwo, które przewidywał Jan III i jego syn nas dopadło. Udało im się to odwlec na ponad 100 lat. Teraz wiadomo, dlaczego tyle biesów grasowało w Pierwszej Rzeczypospolitej.

Skończyło się to jak wszyscy wiemy przejęciem władzy w Szwecji przez Karola IX i przeorientowaniem całej polityki zagranicznej S ...

mniszysko
10 sierpnia 2018 10:24

Strona 1 na 14.    Następna