-

mniszysko

Komentarze użytkownika

@Dlaczego będziemy sprzedawać książki profesora Łukasza Święcickiego? (18 października 2018 09:45)

Jeśli chodzi o samo słowo akademia to ono zgodnie ze słownikiem języka polskiego w potocznym używaniu jest wymienne z wyrazem uniwersytet . To wyraz bliskoznaczny.

Ja jestem dawno po lekturze szwedzkiego nawigatora zwłaszcza tekstu napisanego przez pana Jacka Drobnego. On tam bardzo ładnie pokazuje funkcję akademii jak i nauki, której nie należy mylić z wiedzą. My tutaj chcemy zdobywać wiedzę, ale broń Boże uprawiać naukę!

 

Zresztą z tego samego tytułu nie powinniśmy, jeśli chcemy szanować własną historię mówić o państwie rosyjskim czy Rosji, ale o państwie moskiewskim czy Moskwie. Według mnie to są właśnie te rozróźnienia, które są naszą tajemnicą środowiska i warsztatu. Dostępne są one dla każdego ale trzeba chcieć je znaleźć i mieć wol ...

mniszysko
18 października 2018 19:41

@Dlaczego będziemy sprzedawać książki profesora Łukasza Święcickiego? (18 października 2018 09:45)

To była tylko taka dystynkcja na którą możemy sobie pozwolić tutaj w SN. Dla niewtajemniczonych to rozróżnienie jest niejasne.

ATK do był pojedynek między kard. Wyszyńskim a partią. Partia chciała zrobić z ATK pierwszy postępowy uniwersytet katolicki. Podchodów było wiele. Coś tam czasami ugrywali. Ostatecznie zwyciężył ksiądz Prymas. Pomimo różnych prób ATK nigdy nie wydał żadnych tytułow atakujących wprost nauczanie czy pośrednio Kościoła. Prymas tego bardzo pilnował. Miał swoje "skrytki".

mniszysko
18 października 2018 18:21

@Dlaczego będziemy sprzedawać książki profesora Łukasza Święcickiego? (18 października 2018 09:45)

A dlaczego nie?

Ja osobiście uważam, że obecnie mamy bardzo dobrych polskich biblistów (całą szkołę), którzy bez kompleksów mogą mierzyć się z ze światową czołówką. Według mnie obecnie polska szkoła biblijna należy do najlepszych. Łączy dobry warsztat z poszanowaniem tradycji dogmatycznej Kościoła wraz uznaniem autorytetu papieskiego. Jednocześnie są bardzo zaangażowani w szerzenie wiedzy i kultury biblijnej podkreślając jej kościelny wymiar oraz mocując ją mocno w liturgii Kościoła. A oni są z rzymskich uczelni.

To tylko z jednego podwórka. Kard. Ravasi to przecież wychowanek Papieskiego Instytutu Biblijnego.

To, że niektórzy rzymscy profesorowie (jeden z drugim) mają czasami odlot, to już taki "urok" naszych czas&oacut ...

mniszysko
18 października 2018 16:04

@Bawełna (18 października 2018 08:17)

Przecież to jest zwyczajna propaganda etosu pracy, prawda? Niech ludzie wiedzą, że istnieją dla pracy a nie dla własnego szczęścia. Mają być użyteczni dla społeczeństwa (cokolwiek ma to znaczyć), bo inaczej w głowach by im się poprzewracało.

mniszysko
18 października 2018 15:27

@Dlaczego będziemy sprzedawać książki profesora Łukasza Święcickiego? (18 października 2018 09:45)

Według naszego słownictwa nie akademię. Ta jest budowana jako przeciwieństwo do autorytetu papieskiego, aby koniec końcu zająć jego miejsce. To tak gwoli uściślenie. Akademia i think-tank z jednego są rodu...

mniszysko
18 października 2018 15:15

@Rekonkwista w Rosji (13 października 2018 09:40)

https://info.wiara.pl/doc/5098016.Co-oznacza-schizma-miedzy-Moskwa-a-Konstantynopolem/1

mniszysko
17 października 2018 14:48

@O wiedzy tajemnej, którą szczęśliwie posiedliśmy (17 października 2018 08:11)

Ale przy LUL jest trochę inna formuła. Targi były przedsięwzięciem otwartym. TARGi! To nie jest impreza otwarta lecz zamknięta sesja. Poza tym doświadczenie uczy, że w tej materii nie ma sensu urządzać wyścigu między złodziejem a zabezpieczeniam, bo i tak koniec końców wygrają spryciarze (vide historia z zabezpieczeniami Hollywoodu) a odbije się to na klimacie i uczestnikach. Nie będę się upierał ale według mnie przy najmniej na dzisiaj lepiej nastawić się na doraźne działania. Ja nie lubię być od razu traktowany jako uczestnik o złej woli i potencjalny przestępca.

mniszysko
17 października 2018 11:23

@O wiedzy tajemnej, którą szczęśliwie posiedliśmy (17 października 2018 08:11)

Genialne! Z własnej publiczności robić podejrzanego i wroga!

 Tam będzie tylko 200 osób. Jak ktoś będzie bezczelnie nagrywał, to chyba będzie widać. Sektą mamy się stać? Ja proponuję, aby uczestnicy podczas prelekcji mieli podniesione ręce, które mają być puste  :-D  Teraz szydzę, ale nie psujmy sobie radości z otwarcia LUL. Zaufajmy ludziom. Jak wyjdą jakieś potknięcia, również w dyscyplinie uczestników, a wyjdą siłą rzeczy, to się je usunie przy następnej sesji LUL.

Trochę mniej podejrzliwości a więcej ufności wydaje mnie się dobrą strategią.

mniszysko
17 października 2018 11:01

@Zamiast whisky (15 października 2018 22:35)

Pamiętam tę sprawę. Emocje związane z okrucieństwem UPA są wciąż silne. A Kościół Ukraińsko-Bizantyński zajmuje baaardzo niejednoznaczne stanowisko w tej sprawie. Łatwo więc było sprowokować taką sytuację. 

Pomógła też dyscyplina biskupów polskich wobec papieża. Dlatego można było się salwować kościołem garnizonowym. To była bardzo sprytnie założona pułapka. Dobrze, że był ten kościół nie wpleciony w system parafialny i podległy biskupowi polowemu.

mniszysko
16 października 2018 18:52

@Zamiast whisky (15 października 2018 22:35)

Dla mnie to jest wojna między ośrodkami politycznymi przeniesiona na grunt kościelny albo szukanie pretekstu.

Jeśliby traktować na serio ich tradycje polityczne rozwiązywania kościelnych sporów, to teraz w teren po Ukrainie powinna ruszyć mieszana komisja i pytać się, czy uznają dekret synodu z Fanaru. Jak nie to wysiedlać za bezprawne używanie budynków należących do Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Dalej jeśli by potraktować na serio, to co ostatnio powiedział Putin, że będzie bronił majątku należącego do cerkwi Moskiewskiej to rozróbę mamy gotową. U nich nie ma łacińskiego rozdzielenia między władzą państwową i kościelną  (teoria dwóch mieczy i dwóch porządków) czego Europa po długich bojach się dorobiła a co osta ...

mniszysko
16 października 2018 18:15

@Zamiast whisky (15 października 2018 22:35)

Mnie się wydaje, ze względu na specyfikę Kościoła Prawosławnego (duże uzależnienie od politycznych ośrodków władzy), że to co dzieje się między patriarchatami Konstantynopola i Moskwy, to jest nie tyle test tych patriarchatów, ile ośrodków od których zależą.

Nie wiem, czy znacie historię polskiej autokefalii. Była ona przyznawana dwa razy. Raz w 1924 roku przez Fanar, drugi raz w 1948 (!!!) roku przez Moskwę. Polskie prawosławie, żeby mieć autokefalię uznaną przez Moskwę i otrzymać jej oficjalne błogosławieństwo, musiało wyrzec się autokefalii przyznanej przez Konstantynopol.

Czy powstała wtedy schizma między Warszawą a Konstanynopolem? Czy tym bardziej między Konstantynopolem a Moskwą? Nie. Ponieważ pomiędzy ośrodkami politycznymi, ...

mniszysko
16 października 2018 16:23

@Czechy - kraj niesprzeczności. (15 października 2018 13:57)

Nie wiem, jak to naprawdę jest tą czeską własnością w ich kraju. Ale to co Pan pisze tłumaczyłoby postawę Czech wobec odszkodowań z powodu II wojny światowej:

https://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemieckie-reparacje-wojenne-czechy-polska,57,0,2416697.html

Mogłoby to im wyjść bokiem, gdyby Niemcy uwarunkowalni odszkodowania wojenne rozwiązaniem kwestii własności.

mniszysko
16 października 2018 08:25

@Po co wprowadza się sankcje przeciw Rosji? (15 października 2018 14:36)

Mnie jedna rzecz zdumiewa. Wpływy Wielkiej Brytanii, która chce wyjść z UE, ale jak trzeba to w przeddzień zgromadzenia w UE, ministrów spraw zagranicznych Europy Środkowej oddzielnie skutecznie do siebie zaprosi. I nikt się nie wymówi. Potem owi ministrowie głosują jak jeden mąż wedle życzeń Londynu. Jeszcze po drodze i Włochy zostają przekonane oraz Francja skaptowana.

Jak na kraj wychodzący z UE - Wielka Brytania jest bardzo aktywna w samej UE. Londyn rzeczywiście prowadzi swoją politykę z wielkim rozmachem i jak chce, to wpływy ma przemożne. Szybkość i skuteczność brytyjskiej dyplomacji w ramach UE przynajmniej w tym przypadku poraża. Mnie ciekawi jaką pozycję w tej sprawie zajmowali Niemcy i pani kanclerz.

http://www.radiomaryja.pl/informacje/msz-wi ...

mniszysko
15 października 2018 16:51

@Rekonkwista w Rosji (13 października 2018 09:40)

My sobie tutaj tak rozkładamy na czynniki pierwsze, co powiedział Święty i Najświętszy Synod Patriarchatu Konstantynopolitańskiego jednak dla Grzegorza Górnego wszystko jest jasne. 

https://wpolityce.pl/swiat/416537-zimna-wojna-religijna-przechodzi-w-faze-goraca

Dla mnie albo Pan Grzegorz nie umie czytać ze zrozumieniem, albo był w dużej niedyspozycji, gdy pisał ten tekst opublikowany 6 godzin temu.
Dla porównania jeszcze raz zamieszczam przetłumaczony na język polski dekret synodu, który odbył się w Fanarze.

https://ekai.pl/dokumenty/komunikat-o-przywroceniu-patriarchy-filareta-i-metropolity-makarego-do-kosciola-prawoslawnego/

P.S. Przy okazji - emocje w Kijowie coraz bardziej podkręcane.

https://www.wnp.pl/parlamentarny/swiat/poroszenko- ...

mniszysko
15 października 2018 13:18

@Oskar Arnulfo Romero (15 października 2018 09:44)

W RPA realizują. Uciekł mi ten szczegół.

mniszysko
15 października 2018 11:53

@Oskar Arnulfo Romero (15 października 2018 09:44)

A gdzie to Pan wyczytał te "mądrości" !?!! Pewnie z jakiejś socjalistycznej instrukcji. Mamy prawo do nabywania własności i jej posiadania oraz mamy obowiązek moralny czynienia sprawiedliwośc. Ludzie nie naród (kto jest narodem w tym ujęciu do jasnej pomroczności!) są włascicielami ziemi.

Nauczanie Kościła jasno uczy, że sprawiedliwie nie oznacza po równo każdemu. Równi to jesteśmy w godności przed Panem Bogiem jako Jego stworzenia. Zresztą Pan Bóg nie stworzył ludzi równymi, bo jeden jest bardziej inteligentny, drugi ma lepsze predyspozycje fizyczne itd.

Coryllusie! Jakaś nowa herezja w SN się rodzi. Od kiedy to naród jest właścicielem ziemi?! Koniecznie to trzeba wyjaśnić w Baśni socjalistycznej (piszę to pół żartem, p& ...

mniszysko
15 października 2018 11:51

@Czy papież Jan Paweł II powinien był zostać kanonizowany? (13 października 2018 22:42)

Ludzie ten tekst i dyskusja pod nim (nie obrażajcie się) to wręcz wzorcowe rozjeżdżanie kota przez oczadzonych pejotlem Indian w rezerwacie. Że też wam się chce! Nadaje się jako pięknych obrazek do ostatnich tekstów Coryllusa.

mniszysko
15 października 2018 11:22

@Rekonkwista w Rosji (13 października 2018 09:40)

Ostatnie wieści. Ministrowie Spraw Zagranicznych Europy Środkowej spotkali się w niedzielę w Londynie. Pewnie im się nudziło w dzień wolny od pracy, a poza tym z Lodynu to zawsze bliżej do kościółka na nabożeństwo ...  :-)))

>>>W szczególności dyskusja koncentrowała się na kwestiach dotyczących polityki wobec Rosji, konfliktu na Ukrainie oraz Partnerstwa Wschodniego.<<<

http://www.radiomaryja.pl/informacje/msz-wizyta-ministra-czaputowicza-w-londynie/

mniszysko
15 października 2018 08:10

@W sprawie emocji czyli rozjechany kot (14 października 2018 09:18)

No to nasz Coryllus wysiada w przedbiegach, ha!   ;-P

mniszysko
14 października 2018 16:51

Strona 1 na 18.    Następna